وقتی صحبت از یک ناهار سریع اداری یا یک وعده عصرانه می‌شود معمولا گرم کردن دوباره غذا دیروز می‌تواند نجات دهنده باشد، از طرفی گرم کردن غذا در مایکروویو به تسریع روند کار کمک می‌کند. گرم کردن بعضی غذاها می‌تواند شما را در معرض مسمومیت غذایی یا حتی بدتر از آن قرار دهد. در این مطلب چند ماده غذایی را معرفی می‌کند که به دلیل ایمنی هرگز نباید دوباره گرم شوند.

6

خطر گرم کردن دوباره غذا

سیب زمینی

مشکل اصلی در گرم کردن مجدد سیب زمینی صرفا مربوط به فرآیند گرم شدن آنها با مایکروویو یا اجاق گاز نمی‌شود زیرا اگر سیب زمینی پخته شده برای مدت زیادی در دمای اتاق خنک شود، ممکن است باکتری‌هایی که باعث بوتولیسم می‌شوند تشکیل دهند. اگر هم سیب زمینی در یک فویل بسته‌بندی شود این احتمال بیشتر خواهد شد. با گرم شدن مجدد، باکتری‌ها کاملا از بین نمی‌روند حتی اگر ظرف آن به خوبی داغ شود.

توصیه می‌شود سیب زمینی را بلافاصله پس از پخت مصرف کرده یا این که در یخچال گذاشته و آن را سرد سرو کنید تا از گرم کردن و مسمومیت غذایی ناشی از آن به دور باشید.

قارچ

گرم کردن قارچ یک اشتباه بزرگ است زیرا حاوی پروتئین‌هایی است که در صورت عدم نگهداری صحیح توسط آنزیم‌ها و باکتری‌ها آسیب می‌بیند و تغییر می‌کند. به عنوان مثال گرم کردن قارچی که در دمای اتاق به مدت طولانی مانده است می‌تواند باعث معده درد شود. اگر واقعا باید قارچ را دوباره گرم کنید بر اساس توصیه شورای اطلاعات غذایی، آن را حداقل تا ۲۲۶ درجه سانتیگراد حرارت دهید یا به صورت سرد مصرف نمایید.

مرغ

گرم شدن باقی مانده مرغ می‌تواند خطرناک باشد. اگرچه گرم کردن مجدد مرغ ممکن است منجر به مسمومیت غذایی نشود اما توصیه نمی‌شود؛ زیرا ترکیب پروتئینی آن تغییر می‌کند و باعث بروز مشکلات گوارشی خواهد شد. برای گرم کردن مجدد باید اطمینان حاصل کنید که هر تکه از مرغ تا ۷۹ درجه سانتیگراد گرم شود تا باکتری‌های خطرناک از بین بروند.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید مرغ پخته شده را مرتبا گرم کنید باید اطمینان حاصل کنید که کاملا مغزپخت شده باشد و در دمای کم و مدت طولانی گرم شود و همچنین مرغ را بیش از ۳ روز نگهداری نکنید.