پانچ صورت معمولا برای درمان اسکار آکنه های تکی و بسیار عمیق استفاده می شود و کمک میکند سطح پوست یکنواخت تر شود. 

برخی از جوش های صورت به دلیل این که از عمق پوست سرچشمه گرفته اند  بعد از بهبود اسکارهای عمیقی روی صورت به جای می گذارند که پوست صورت را ناهموار کرده و حالتی نازیبا به صورت می دهد.

رایج ترین آن ها به نام اسکارهای فرورفته یا اسکار آتروفیک شناخته می شود که در برخی موارد پزشک ترجیح میدهد برای صاف شدن پوست از ترکیب چند روش استفاده کند تا به نتیجه مطلوب برسد یکی از روش های درمانی موثر برای از بین بردن اسکار عمیق آکنه ، پانچ جای جوش در صورت است. 

معمولا برای از بین بردن اسکارهای آتروفیک از ترکیب چند روش از جمله سابسیژن ، لیزر جای جوش ، کراس و پانچ صورت استفاده می شود. 

از پانچ صورت معمولا برای رفع اسکارهای آیس کیوب و باکس کار استفاده می شود. از آنجا که پایه این اسکارهای بسیار عمیق است نمیتوان با روش های لابه بردرای شیمیایی و لیزر سحطی آنها را درمان کرد . معمولا پزشک بعد از انجام پانچ صورت برای ادامه درمان کامل جای جوش ، لیزر فرکشنال را توصیه می کند. 

پانچ صورت برای درمان اسکارهای کلوئید و هایپرپیگمانه مناسب نیست و برای این اسکارها بهتر است از درمانی تکمیلی دیگر از جمله لایه برداری با لیزر یا لایه برداری شیمیایی استفاده شود. 

8

پانچ صورت چیست؟

پانچ صورت یک روش درمان سرپایی برای از بین بردن اسکار های فرورفته آکنه است. در مواردی که فرورفتگی اسکار آکنه عمیق باشد متخصص پوست از روش پانچ صورت برای کمتر کردن عمق چاله های صورت استفاده می کند که تقریبا باعث مسطح شدن پوست می شود ، بعد از پانچ صورت میتوان از لیزر برای بهبود کامل پوست استفاده کرد. 

در این روش از  ابزار پانچ که معمولا برای بیوپسی سرطان پوست استفاده می شود ، برای برداشتن  بافت  اسکار استفاده می کنند. 

قطر سایز پانچ می تواند بین 1.5 – 3.5 میلی متر باش و کمترین تاثیر تخریبی را روی پوست اطراف به جای می گذارد.

برای پانچ صورت در ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود و سپس با کاتر های  مخصوص پانچ مانند اسکارها پانچ می شود بعد از آن مقداری پوست از ناحیه پشت گوش برداشته شده و به قسمت پانچ شده پیوند می زنند یا این که با بخیه های ظریف محل پانچ بسته می شود. 

زمانی که بافت اسکار به اندازه درست پانچ شود ، بهتدریج فرورفتگی همسطح با دیواره های خارجی اطراف زخم پر میشود. 

پانچ صورت باید با دقت زیاد و به صورت یکی یکی برای فرورفتگی های عمیق پوست انجام شود که روش بسیار موفقیت آمیزی محسوب می شود. 

اگر فرورفتگی بزرگ نباشد و اسکار حالت شدید نباشد نیازی به پیوند پوست بعد از پانچ نیست و حفره ایجاد شده با پانچ با چسب مخصوص بخیه پر می شود. 

مقایسه پانچ صورت با میکرونیدلینگ برای درمان اسکار آکنه

در میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های ظریف که به سرعت و دفعات زیاد در پوست فرو می رود ، همه جای محل درمان سوراخ های ظریفی ایجاد می شود و لایه اپیدرم پوست زخمی می شود تا کلاژن سازی تحریک شده و خونرسانی به پوست افزایش پیدا کرده و پوست خودش را ترمیم کند و در نتیجه فرورفتگی اسکارهای آکنه کمتر شود.

همزمان با میکرونیدلینگ میتواند از کوکتل های احیا کننده مزوتراپی هم استفاده کرد تا قدرت ترمیمی بیشتری پیدا کند که این روش به نام مزونیدلینگ شناخته می شود. 

مزونیدلینگ معمولا برای اسکارهای پراکنده و کم عمق میتواند موثر باشد ولی روی اسکارهای عمیق هیچ تاثیری ندارد ولی پانچ صورت میتواند فرورفتگی اسکارهای عمیق و تکی را درمان کند. 

 

انواع پانچ صورت

با توجه به عمق و گسترش اسکار آکنه از روش های مختلف برای پانچ صورت استفاده می شود :

پانچ گرفتینگ : این روش برای اسکارهای بزرگ و عمیق استفاده میشود.   در این روش از پیوند پوست برای پر کردن ناحیه پانچ شده استفاده می شود. معمولا پوست پپیوند را از پشت گوش یا لبه گوش می گیرند  و با بخیه یا چسب استری در جای خود ثابت می کنند. از این روش برای عمیق ترین و وسیعترین اسکارهای آکنه استفاده م یشود. 

پانچ الویشن : از این روش برای درمان اسکارهای نسبتا پهن یا اسکار بوکسار ( جعبه ای ) استفاده می شود. در این روش پایه اسکار برداشته می شود ولی بافت پوست اطراف دست نخورده است  . این روش به طور موثری باعث صاف شدن بافت پوست و بهبود ظاهری آن می شود .

اسکار به جا مانده بعد از پانچ صورت

پانچ صورت معمولا اسکار خفیفی به جا می گذارد . البته جای زخم باقی مانده دیگر حالت فرورفته ندارد و کوچکتر و نرم تر است. اسکار باقی مانده بعد از پانچ صورت معمولا یک خط ظریف کوچک است که حالت نازیبای قبلی را ندارد.

آیا پانچ صورت دردناک است؟

باید توجه داشته باشید که هیچ عملی که با برداشته شدن بخشی از پوست باشد به طور کلی بی درد نیست ولی با توجه به تزریق لیدوکائین موضعی به صورت درد حین پانچ کاملا قابل تحمل خواهد بود. البته تا چند روز بعد درد و خارش بسیار خفیفی احساس خواهید کرد که معمولا مشکلی برای کارهای روزمره ایجاد نمی کند و با مصرف کرم های موضعی و داروهای مسکن تجویزی کاملا رفع خواهد شد. 

 

مراحل انجام پانچ صورت

به طور کلی پانچ صورت حدود 15 دقیقه طول خواهد کشید. 

ممکن است از شما خواسته شود لباس خودتان را درآورید و لباسی تمیز بپوشید.

قسمتی از پوست که قرار است پانچ شود تمیز و ضد عفونی و سپس علامتگذازی می شود. 

داروی بی حسی موضعی به پوست صورت تزریق می شود که ممکن است چند ثانیه احساس سوزش ایجاد نماید. 

برای تایید بی حسی با سوزن پوست را لمس می کنند و از شما می پرسند دردی حس میکنید یا خیر

با دستگاه مخصوص بیوپسی اسکارهای آکنه روی پوست صورت پانچ شده و سپس خارج شده و پانسمان می شوند. 

 

مراقبت های قبل از پانچ صورت

قبل از پانچ صورت در صورت وجود هر یک از این مواد باید با پزشک صحبت کنید:

- حساسیت به بی حس کننده های موضعی

- حساسیت به آنتی بیوتیک هایموضعی 

- حساسیت به ضد عفونی کننده های موضعی

- حساسیت به چسب بخیه

- اختلال خونریزی

- سابقه خونریزی بیش از حد بعد از اقدامات پزشکی

- مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند اسپزین ، وارفارین یا هپارین

- مصرف مکمل ها یا داروهای هومیوپاتی

- سابقه عفونت پوستی مثل زردزخم

 

مراقبت های بعد از پانچ صورت

از بین بردن لک جوش در این روش بین 6 – 8  هفته طول می کشد که در این مدت باید مرتبا روی محل پماد زده شود و باند روی زخم تعویض شود. البته در اغلب موارد جای جوش ها بعد از پانچ نیازی به بانداژ ندارند. 

تا زمان توصیه شده باید بانداژ را روی محل بیوپسی نگه دارید. 

در صورت بروز خونریزی بعد از خروج از مطب به مدت 20 دقیقه باید به طور مستقیم روی زخم فشار بیاورید و اگر خونریزی ادامه داشت دوباره 20 دقیقه دیگر به فشار دادن ادامه دهید و در صورت ادامه خونریزی با پزشک تماس بگیرید. 

همه بیوپسی ها یک جای اسکار کوچک به جا میگذارد البته احتمال ایجاد اسکار کلوئیدی روی گردن و بدن بیشتر از صورت است که تا 2 سال به  تدریج محو می شود و رنگ اصلی آن بعد از 2 سال مشخص خواهد شد. 

به محل عمل ضربه نزنید. 

از انجام فعالیتهایی که باعث کشش پست می شود اجتناب کنید تا مانع از خونریزی یا بزرگتر شدن جای زخم شوید. 

تا 7 روز بعد از عمل نباید حمام بروید و از خیس شدن محل عمل اجتناب کنید. 

بهبود جای زخم جراحی معمولا تا 2 ماه طول می کشد. 

محل پانچ صورت را باید روزی 2 بار تمیز کنید. 

برای تمیز کردن محل پانچ دستهای خودتان را با آب و صابون بشویید.

محل جراحی را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. 

یک لایه نازک وازلین روی زخم بمالید.

روی زخم را تا 3 روز بعد از عمل بانداژ کنید. 

عوارض جانبی پانچ صورت

- کبودی 

- ایجاد جای زخم یا خراش 

- ایجاد کلوئید

- پانچ صورت اگر به درستی انجام نشود ممکن است باعث ایجاد زائده شود. 

تکنیک پانچ صورت به تنهایی نمیتواند فرورفتگی های عمیق جای آکنه را از بین ببرد و بعد از درمان نیاز به استفاده از روش های تکمیلی از جمله میکرونیدلینگ ، میکرودم ، لیزر و لایه برداری شیمیایی برای صاف شدن سطح پوست دارد.