پوست انسان میزبان مناسبی برای جانداران میکروسکوپی  است ، یکی از انگل هایی که میتواند روی پوست انسان زندگی کند ، مایت دمودکس ( به انگلیسی : Demodex mites ) است. 

به طور کلی روی پوست هر انسانی حداقل دو نوع مایت زندگی می کند که در حالت عادی مشکل ساز نیست ولی در صورتی که تراکم جمعیتی انگلهای روی پوست زیاد شود میتواند منجر به بروز بیماری های پوست شود.

6

مطالعه ای که در سال 2014 در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شد ، نشان داد که رد پای دمودکس را میتوان روی هر فرد بالغی پیدا کرد. اماکن عمومی به خصوص آرایشگاه ها ، باشگاه های ورزشی و استخرها مکان های مناسبی برای شیوع و انتقال انگل دمودکس هستند. هر چه تراکم جمعیت دمودکس روی پوست بیشتر شود ، شدت مشکلات پوست و مو افزایش پیدا میکند. 

 

طول عمر دمودکس

چرخه حیات مایت های دمودکس 5 مرحله دارد. 

مایت های دمودکس شب ها روی پوست جفتگیری می کنند و بعد از 12 ساعت داخل فولیکولهای مو یا غدد سبابه تخم گذاری می نمایند. 

هر مرحله تخم گذاری حدود 50 – 60 تخم است که در فولیکول مو و غدد سبابه قرار می گیرند و بعد از چند روز تبدیل به لارو و سپس نوزادان شش پا می شوند. 

لارو مایت دمودکس بعد از یک هفته بالغ می شود و به چرخه تولید مثل ادامه می دهد. 

طول عمر انگل دمودکس حدود 30 – 90 روز است. 

این انگل تمام مواد زائد تولید شده در چرخه زندگی اش را داخل بدن نگه میدارد تا زمانی که بمیرد.

این انگل از چربی پوست و محصولات آرایشی بهداشتی تغذیه می کند. 

ویژگی های انگل دمودکس 

مایت دمودکس جانداری میکروسکوپی با 8 پای کوچک و پرز دار در نزدیکی سرش است ، بدنی نیمه شفاف و شبیه کرم دارد. این حشره تمام طول عمرش را روی پوست انسان زندگی می کند.

اندازه این انگل 0.3 – 0.4 میلی متر است بنابراین یا چشم قابل دیدن نیست و اغلب در پلکها ، بینی ، گونه ها و مجاورت  بینی و اطراف گوش زندگی میکنند. 

دو نوع دمودکس فولیکولاروم و دمودکس برویس روی پوست به ویژه در قسمت سر و صورت که حفره ها و غدد چربی بیشتر دارد زندگی میکند. 

دمودکس فولیکولاروم به نام انگل عنکبوتی مو یا انگل فولیکول مو شناخته می شود و دمودکس برویس به نام انگل غدد سبابه معروف است. 

نسبت دمودکس برویس به دمودکس فولیکولاروم در مردان ( 1 به 4 ) و در زنان ( 1 به 10 ) است. 

نوع دیگری از دمودکس ها به نام دمودکس کانیس روی پوست سگ های خانگی زندگی می کند ولی از آنجا که بعد از الوده کردن انسان نمی تواند روی پوست انسان زندگی کند و بعد از مدتی کوتاه می میرد به عنوان انگل مشترک انسان و حیوان شناخته نمی شود. 

 

علایم وجود دمودکس

وجود دمودکس روی پوست باعث تشدید عفونت های پوستی می شود از جمله : 

آکنه

روزاسه

جوش

خارش

ریزش مو 

کم پشت شدن و نازکی مو